Angielski od małego – czyli jaki wiek jest dobry na poznawanie nowego języka i jak go uczyć?

Angielski – w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć jego naukę? To pytanie, które od zawsze zastanawia rodziców maluchów. Odpowiedź jest prosta: im szybciej, tym lepiej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wskażemy Wam powody, dlaczego warto podejmować się wprowadzania dodatkowego języka już od najmłodszych lat dziecka.

Dlaczego warto uczyć angielskiego od małego?

Często wychodzimy z błędnego założenia, że małe dziecko niewiele jeszcze rozumie i nie przyswaja wszystkich informacji. Przecież skoro dopiero poznaje jeden język, to jak miałoby poradzić sobie z drugim? Nic bardziej mylnego! Dzieci chłoną z otoczenia dosłownie wszystko, niczym gąbka. Jeśli więc zapewnimy mu kontakt z językiem obcym, zacznie powoli go przyswajać i powtarzać pierwsze zasłyszane słówka. Działa to zupełnie tak samo jak w przypadku języka ojczystego.

Dlaczego warto uczyć angielskiego od małego?

  • Dziecko przyswaja język angielski w sposób naturalny, nawet poprzez zabawę czy rozmowę.
  • Oswojenie zwiększa szanse malucha na dwujęzyczność.
  • Osłuchanie się z językiem już od najmłodszych lat ułatwi dziecku dalszą naukę.
  • Nauka języka to także świetny trening dla mózgu dziecka – pozwala rozwinąć procesy poznawcze.

Angielski – w jaki sposób wprowadzić go do życia dziecka?

Elementy języka, które możemy powoli wprowadzać do codziennego życia dziecka uzależnione są od jego wieku oraz poziomu rozwoju. Musimy jednak pamiętać, aby wybrać formę, która pobudzi ciekawość dziecka i nie zniechęci go do dalszej nauki angielskiego. 

W przypadku najmłodszych, niemówiących maluchów powinniśmy zadbać o osłuchanie się z nowym językiem. Dziecko, które zna już nową gamę fonetyczną z łatwością zacznie powtarzać pierwsze słówka usłyszane w rozmowach rodziców, bajkach czytanych na dobranoc czy piosenkach. 

W przypadku starszych dzieci mamy już więcej możliwości. Kluczem jest oczywiście zabawa, która skrzętnie przemyci pierwsze elementy nauki nowego języka, ale jednocześnie będzie sprawiała dziecku przyjemność. Aby zainteresować malucha: 

  • Sięgaj po zabawki, które ułatwiają naukę języka. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, które pozwolą dziecku powoli przyswajać pierwsze angielskie słówka, np. zegar do nauki godzin, książeczka edukacyjna, globus edukacyjny
  • Wybieraj bajki po angielsku, najlepiej te, które Twoje dziecko lubi najbardziej. Wystarczy, że zmienisz ustawienia języka na Netflixie lub innej platformie, a maluch zapatrzony w ulubionych bohaterów nawet nieświadomie zacznie swoją naukę.  

Zamiast tradycyjnych polskojęzycznych książeczek na dobranoc, sięgaj po te w języku obcym. My osobiście polecamy sięgnąć po popularne i dobrze znane pozycje: Alicja w Krainie Czarów, Księga Dżungli czy Brzydkie Kaczątko.

Zajęcia językowe dla dzieci

Chcąc zapewnić dziecku odpowiedni kontakt z językiem warto zdecydować się na skorzystanie z zajęć z języka angielskiego skierowanych dla dzieci. To świetne połączenie czasu spędzanego rówieśnikami, wspólnej zabawy oraz lekcji angielskiego od małego.

W szkole językowej Lemon prowadzimy zajęcia dla maluchów już od 2 roku życia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dzieci 2-14 lat • Nauka angielskiego dla dzieci • LEMON Warszawa (Bemowo) (szkolalemon.pl)

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...