Czym różni się nauka języka z native speakerem od nauki języka angielskiego z lektorem?

Czym charakteryzuje się nauka angielskiego z polskim nauczycielem?

Osoba, która doskonale włada językiem obcym, jest określana jako lektor. Wykwalifikowany nauczyciel języka angielskiego to zazwyczaj osoba z dyplomem ukończenia filologii angielskiej i wymaganymi kwalifikacjami do nauczania. Lektorzy nie tylko posiadają wiedzę na temat słownictwa i gramatyki języka angielskiego, ale także mają umiejętność przekazywania tej wiedzy. Wykorzystują przy tym metody nauczania oraz standardy powszechnie stosowane w polskich szkołach, aplikacjach i podręcznikach do nauki języka obcego. Zazwyczaj proces edukacji skupia się na nauce struktur języka oraz słownictwa, a następnie na ich zapamiętywaniu i właściwym zastosowaniu. W szkole Lemon lektorzy uczą poprzez angażujące ćwiczenia i ciekawe gry językowe. 

Polski lektor języka angielskiego może być szczególnie pomocny dla osób, które dopiero zaczynają naukę języka angielskiego lub znajdują się na poziomie podstawowym (A1 lub A2). Gramatyka  języka polskiego różni się od angielskiej, co czasami może sprawiać trudności w zrozumieniu pewnych zasad. Nauka podstaw gramatycznych może być łatwiejsza pod okiem polskiego nauczyciela.

Jednak nie ma przeciwwskazań, aby rozpocząć naukę języka angielskiego od podstaw pod okiem native speakera. Współpraca z native speakerem również pozwoli opanować podstawy, choć przy wykorzystaniu nieco innej metody nauczania.

Na czym polega nauka angielskiego z native speakerem?

Według definicji, native speaker to osoba, która mówi w języku, który poznała od urodzenia i używa go na co dzień. Potrafi swobodnie posługiwać się zarówno formalnym, jak i potocznym stylem wypowiedzi – instynktownie dostosowuje swój język w różnych sytuacjach, czy to podczas pracy, rozmów z przyjaciółmi czy w kontaktach urzędowych. Native speakerzy są obecni w naszym otoczeniu, jednak nie każdy z nich posiada zdolności pedagogiczne niezbędne do bycia nauczycielem.

Osoby uczące języka jako native speakerzy muszą posiadać konkretne kwalifikacje w tym zakresie. Wykształcenie i zdolności pedagogiczne native speakerów odgrywają kluczową rolę i są nieodłączną częścią procesu nauczania. Nie każdy, nawet jeśli włada własnym językiem ojczystym, jest w stanie skutecznie przekazywać wiedzę w sposób logiczny i przejrzysty.


Kiedy lepiej wybrać polskiego lektora?

Jeśli jesteśmy na początkowym poziomie nauki lub chcemy czuć się pewnie i zrozumieć podstawy języka, polski lektor może być idealnym wyborem. To najlepszy wybór, gdy uczymy się od podstaw lub potrzebujemy solidnych fundamentów językowych. Dodatkowo, jeśli jesteśmy na wyższym poziomie zaawansowania językowego, ale chcemy odświeżyć swoje umiejętności, porozmawiać z kimś w języku angielskim i zwiększyć pewność siebie, to także warto rozważyć takie zajęcia.

Korzyścią z nauki z polskim lektorem jest fakt, że lektor  kiedyś sam uczył się języka angielskiego, dlatego rozumie typowe błędy popełniane przez Polaków i potrafi empatycznie podchodzić do naszych trudności z danym aspektem językowym. Może także doradzić, jak efektywnie zapamiętywać słówka czy poprawnie je wymawiać. Ponadto, łatwiej mu znaleźć analogie w języku ojczystym, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć pewne zagadnienia gramatyczne. Lektor może także przytaczać polskie odpowiedniki terminów gramatycznych lub przetłumaczyć słowo, które jest dla nas ważne w danej chwili.

Kiedy lepiej native?

Kiedy zależy nam na lepszym zrozumieniu kultury “z pierwszej ręki” i chcemy poznać ją nie tylko z filmów, książek czy podróży, ale także z perspektywy języka, native speaker będzie  doskonałym wyborem. Wybór native’a  polecany jest szczególnie wtedy, gdy interesują nas wyrażenia idiomatyczne, slangowe, nieoczywiste lub po prostu chcielibyśmy lepiej zrozumieć mentalność danego regionu.

W przeciwieństwie do standardowych programów nauczania, lekcje języka angielskiego z native speakerem koncentrują się głównie na nauce poprzez kontekst. Gramatykę języka angielskiego przyswajasz, najpierw wielokrotnie słysząc struktury gramatyczne w kontekście, a potem uczysz się reguł. Native speaker tłumaczy niuanse gramatyczne, które masz szansę samodzielnie zaobserwować podczas lekcji języka angielskiego i stopniowo się z nimi oswoić.

Jeśli nie mamy problemów z komunikacją w obcym języku, jesteśmy na zaawansowanym poziomie, ale nie mówimy danym językiem na co dzień, to lekcje z native speakerem mogą pomóc utrzymać i rozwinąć nasz poziom językowy. 

Rozwiniemy Twoje zdolności językowe!

Pomożemy Ci w rozwinięciu umiejętności mówienia, czytania, pisania i rozumienia ze słuchu, a także dokładnie zapoznamy się ze słownictwem i gramatyką na danym poziomie.
Zapewniamy też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i zyskania bezcennego doświadczenia poprzez egzaminy próbne.

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić ofertę.

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...