Dziękowanie na kilka sposobów

W języku polskim wyraz 'dziękuję’ jest jedyny w swoim rodzaju, niezastąpiony i można używać go niezależnie od odbiorcy podziękowań. W języku angielskim ta kwestia ma się trochę inaczej.

thank you

THANKS
Ta skrócona wersja „Thank you” jest w języku angielskim używana zdecydowanie najczęściej. Można z niej skorzystać dziękując rodzinie, przyjaciołom, ale też nieznajomym. Jej skrócenie -dość popularny zabieg w tym języku – sprawia, że zwrot staje się mniej formalny, a używany na co dzień sprowadza rozmowę na naturalny grunt. Dla spotęgowania znaczenia tego słowa stosuje się zwrot: Thanks very much.

I OWE YOU ONE
To zwrot, który jest okazaniem wdzięczności za wyświadczoną przysługę. Zazwyczaj oznacza on, że mówiący czuje się bardzo zobowiązany. Podkreśleniem zwrotu staje się dodanie kolejnego podziękowania: 'Thanks, Dan, I owe you one!’.

CHEERS
Zwrot ten najbardziej kojarzy nam się ze wznoszeniem toastu. Jednak w Wielkiej Brytanii to także nieformalna wersja podziękowań. Jest ona używana zwłaszcza, kiedy dziękuje sie obcym osobom np. kiedy ktoś przytrzyma ci drzwi czy podwożącemu cię taksówkarzowi.

SHOUT-OUT
To forma używana najczęściej w czasie oficjalnego okazania wdzięczności. Zwłaszcza kiedy chce się, aby inni wiedzieli o twojej wdzięczności wobec kogoś. Często jest ono używane w świecie muzyki np. 'We’d like to give a shout-out to all our loyal fans.’

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Jak mówić o czasie w języku angielskim? – kilka przydatnych zwrotów

Jak mówić o czasie w języku angielskim? – kilka przydatnych zwrotów

Time flies - jak mówić o czasie w języku angielskim? Czas płynie, ucieka nam przez palce. A jak prawidłowo mówić o czasie? O jego upływie? Przedstawiam Wam kilka przydatnych zwrotów, idiomów, wyrażeń które pozwolą wam zabłysnąć podczas rozmowy. Time flies – w tym...

Nauka języka angielskiego jako jedno z noworocznych postanowień?

Nauka języka angielskiego jako jedno z noworocznych postanowień?

Grudzień to taki miesiąc refleksji, podsumowań oraz snucia planów na przyszłość. Są tacy wśród nas którzy już końcem grudnia mają spisaną całą listę noworocznych postanowień, nauka języka angielskiego to jedno z nich ale często pojawiają się też: -Schudnąć parę kilo....

Nowe kursy w szkole Lemon

Tworzymy nowe kursy w szkole Lemon Nowy Rok - nowe kursy ;D #2021 Od 1 lutego startujemy z nowymi kursami dla dorosłych jak i dla dzieci. Zapisz się wypełniając test na stronie szkoły  - szkolalemon.pl test językowy...