Jak przygotować się do egzaminu FCE – Poradnik krok po kroku

Efektywne posługiwanie się językiem angielskim jest fundamentalnym wymogiem na dzisiejszym rynku pracy. Jednakże same umiejętności konwersacyjne to nie wszystko – aby zaprezentować się korzystnie podczas rekrutacji, konieczne jest potwierdzenie biegłości językowej za pomocą odpowiednich certyfikatów, czego pracodawcy coraz częściej oczekują. Certyfikat B2 First, znany również jako FCE (First Certificate in English), odznacza się szczególnym znaczeniem i wyróżnia na tle innych. Jak przygotować się do egzaminu FCE na własną rękę i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Co trzeba opanować na egzamin FCE?

Dobre przygotowanie do FCE wymaga początkowo zrozumienia jego struktury oraz celów. Egzamin ten ma na celu zweryfikowanie, czy kandydat posiada biegłość językową na poziomie B2, czyli wyższym, średniozaawansowanym. Na tym poziomie potrafimy komunikować się w języku angielskim zarówno w kontekstach prywatnych, jak i zawodowych, a także prowadzić rozmowy z osobami, dla których angielski jest językiem ojczystym. Egzamin dzieli się na kilka segmentów:

Reading and Use of English

Ta sekcja egzaminu, trwająca 75 minut, sprawdza zdolność do pracy z różnorodnymi tekstami. Kandydat musi wykazać się biegłością w czytaniu ze zrozumieniem.

Writing

W tej części egzaminacyjnej trwającej 80 minut oceniane są zdolności z zakresu wypowiedzi pisemnych w języku angielskim. Kandydat musi napisać dwie prace: jedną na wyznaczony temat oraz drugą, która najczęściej przyjmuje formę listu lub wiadomości e-mail.

Listening

Trzecia sekcja egzaminu FCE trwa 40 minut i wymaga od osoby egzaminowanej odpowiedzi na pytania powiązane z wcześniej odsłuchiwanymi nagraniami, takimi jak audycje radiowe, publiczne wystąpienia czy programy informacyjne.

Speaking

Egzaminacyjne zadanie, które jest najkrótsze, ponieważ trwa jedynie 14 minut, ma formę dialogu i angażuje parę egzaminatorów oraz dwóch zdających. Kandydaci starający się o certyfikat FCE muszą wykazać się umiejętnością wyrażania swoich przemyśleń oraz podejmowania decyzji poprzez negocjacje.

Egzaminacyjne zadanie, które jest najkrótsze, ponieważ trwa jedynie 14 minut, ma formę dialogu i angażuje parę egzaminatorów oraz dwóch zdających. Kandydaci starający się o certyfikat FCE muszą wykazać się umiejętnością wyrażania swoich przemyśleń oraz podejmowania decyzji poprzez negocjacje.

Przygotowując się samodzielnie do egzaminu FCE, warto pamiętać, że jest to niemałe wyzwanie. Choć jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. W trakcie przygotowań kluczowe będą silna motywacja i dyscyplina. Sukces na egzaminie nie zależy wyłącznie od opanowania konkretnych zagadnień. Nie istnieje tutaj precyzyjnie określony zakres słownictwa czy gramatyki, który należy znać. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs przygotowujący do FCE oraz wzięcie udziału w chociaż jednej lub dwóch lekcjach z nauczycielem, który pomoże Ci ustalić priorytety w nauce.

Uczestnictwo w kursie przynosi dodatkowe korzyści, takie jak łatwiejsze zmotywowanie się do regularnej pracy. W swojej samodzielnej nauce angielskiego powinieneś również pamiętać o rozwiązywaniu jak największej liczby przykładowych testów. Chociaż wiele materiałów jest dostępnych online, warto również korzystać z zestawów egzaminacyjnych w języku angielskim, takich jak te wydawane przez Cambridge University Press. Dzięki temu zyskasz biegłość w rozwiązywaniu różnych typów zadań i zapoznasz się z formatem całego egzaminu, a także uporządkujesz swoją wiedzę. Słuchaj radia, piosenek i podcastów, oglądaj kanały na YouTube oraz seriale i filmy, wszystko oczywiście w języku angielskim.

Aby dobrze przygotować się do egzaminu FCE, najlepiej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego nauczyciela. Jeśli pragniesz doskonalić swoje umiejętności w języku angielskim, zapraszamy do szkoły językowej LEMON w Warszawie. Razem zdobędziemy szczyty Twoich językowych kompetencji!

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić ofertę.

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...