Immersja językowa, czyli „zanurzenie się” w języku

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z angielskim, czy chcesz udoskonalić swój dotychczasowy poziom, świetnym rozwiązaniem będzie metoda nauki poprzez immersję językową. Brzmi strasznie? Nie powinno! Immersja językowa to zanurzenie się w języku, czyli otoczeniu się nim w naturalnym środowisku.

Na czym polega immersja językowa?

Tradycyjna forma nauki, wkuwanie słówek, rozgryzanie zasad poprawnej gramatyki czasem może wydawać nam się żmudne i monotonne. I tu z pomocą przychodzi immersja językowa, czyli nauka poprzez otaczanie się językiem i komunikowanie się po angielsku (lub w innym języku, którego się uczymy) w trybie ciągłym. Chodzi o to, abyśmy nie mogli pójść na łatwiznę i tworzyli sobie okoliczności, w których sytuacja zmusza nas do używania języka obcego. W końcu metodą prób i błędów dojdziemy do momentu, w którym nabierzemy nowych umiejętności, poczujemy się na tyle pewnie, że myślenie i mówienie po angielsku będzie dla nas banalnie proste.

Dlaczego immersja językowa jest skuteczna?

Zauważyliście z jaką łatwością dzieci wychowywane w rodzinach dwujęzycznych lub za granicą uczą się nowych języków? To wszystko dzięki otoczeniu i codziennym obcowaniu z językiem. Dziecko rozpoczynając swoją przygodę z językiem bacznie obserwuje to, co dzieje się dookoła. Wyłapuje pierwsze wyrazy oraz ich znaczenie, osłuchuje się. Robi to w całkowicie naturalny, ale także nieświadomy sposób.

Immersja językowa opiera się na dokładnie tych samych zasadach. Jednak ze względu na to, że przyswoiliśmy już umiejętność porozumiewania się i myślenia w ojczystym języku, nie jest to już tak samo łatwe jak u maluchów. Mimo tego, że trudno jest nam się przestawić w 100% to wciąż immersja językowa może się okazać dla nas najefektywniejszą, ale też najszybszą metodą nauki angielskiego.

Immersja językowa w codziennym życiu

Przygotowaliśmy kilka prostych sposobów, nie tyle zachęcą, co nawet wymuszą na Was zanurzenie się w języku. Na początku może być ciężko się przestawić, ale obiecujemy, z czasem gdy Twoje umiejętności zaczną się pogłębiać, będzie już zdecydowanie łatwiej. Nie zrażaj się, początki często bywają trudne i frustrujące.

1.     Zacznijmy od zmiany języka na telefonie, komputerze i w mediach społecznościowych. To najprostsza zmiana, przecież z tych narzędzi korzystamy po kilka razy dziennie.

2.     Wybierając książki, czasopisma czy szukając czegoś w internecie, nie idźmy na łatwiznę decydujmy się na te, napisane po angielsku. Mało tego, może się okazać, że coś czego od dawna bezskutecznie szukałeś, jest dostępne bez problemu tylko, że w innym języku.

3.     Czas na wieczorny film? Zmień ustawienia na Netflixie i oglądaj ulubione programy w języku angielskim. Jeśli nie uda Ci się zbyt wiele zrozumieć, włącz napisy, będzie troszkę łatwiej.

4.     Podczas codziennej drogi do pracy lub szkoły słuchasz radia lub podcastu? Tu też proponujemy sięgać po te anglojęzyczne. Na Spotify czy YouTubie znajdziesz wiele ciekawych pozycji.

5.     Musisz zrobić notatki lub choćby przygotować codzienną listę zakupów? Zapisz wszystko w języku obcym.

6.     Znajdź w swoim otoczeniu znajomych, bliskich z którymi możesz prowadzić codzienne rozmowy po angielsku. Obie strony na tym skorzystają!

To tylko kilka propozycji. Sposobów na immersję językową jest zdecydowanie więcej, ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Chodzi o to, aby angielski Cię otaczał. Pojawiał się praktycznie wszędzie, o każdej porze dnia.

Praktyczna lekcja angielskiego za granicą

A gdyby tak rzucić się na głęboką wodę i totalnie zanurzyć się w języku? Nauka angielskiego wśród native speakerów jest najlepszym rozwiązaniem. W Lemonie lubimy sięgać po skuteczne, ciekawe i nieszablonowe metody, dlatego przygotowaliśmy ofertę obozu językowego skierowaną do młodzieży powyżej 13 roku życia.

W czerwcu pakujemy walizki i wyruszamy na tydzień do nadmorskiego Bournemouth w Anglii. Podczas wyjazdu będziemy obcować z językiem 24h na dobę. To świetny sposób na przełamanie bariery językowej! Zamieszkamy u rodzin anglojęzycznych, będziemy jadać wraz z nimi wspólne posiłku, poznamy praktyczny język używany na co dzień. Czekają na nas liczne zajęcia z native speakerami, dzięki którym młodzież osłucha się z akcentem, popracuje nad prawidłową wymową i konstruowaniem wypowiedzi. 

Pozwiedzamy, poznamy kulturę brytyjską i przeżyjemy wiele niezapomnianych przygód.

Chcesz do nas dołączyć? Zajrzyj tutaj i poznaj więcej szczegółów dotyczących wyjazdu.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Z pewnością większość z nas, którzy uczą się lub planują naukę języka angielskiego, szuka skutecznych metod, które przyspieszą ten proces i uczynią go bardziej efektywnym. Jednym z rozwiązań, które może okazać się niezwykle pomocne, są fiszki do nauki angielskiego....

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Niechęć do nauki – gdzie szukać przyczyn? Niechęć dzieci do nauki może mieć różne przyczyny, które warto szukać w celu zrozumienia i znalezienia odpowiednich rozwiązań. Przyczyny mogą tkwić w braku motywacji, niewłaściwych metodach nauczania, nadmiernym stresie,...

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Okres wakacyjny stanowi okazję dla uczniów do regeneracji sił i odzyskania równowagi po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy całkowite odcięcie się od nauki przez dwa miesiące ma korzystny wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie...

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a posiadanie certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności w tym języku może być niezwykle wartościowe. Jednak na rynku istnieje wiele różnych certyfikatów z...