Jak uczyć się angielskich słówek, i jak je praktycznie używać?

Jak uczyć się angielskich słówek, i jak je praktycznie używać?

Ograniczona ilość słówek lub słaba ich znajomość to główne trudności każdego, kto uczy się języka angielskiego.

Jest wiele technik nauki angielskich słówek i wynika to z faktu że każdy powinien dopasować najodpowiedniejszą drogę dla siebie,
do swojego indywidualnego typu uczenia się (Jakim typem uczącego się jesteś?) oraz motywacji (Wiedziałeś, co naprawdę Cię motywuje?).

Cel jest jeden: efektywna nauka słownictwa, zwrotów i wyrażeń, które pozostaną w Twojej pamięci i dzięki czemu Twoje wypowiedzi w języku angielskim będą swobodniejsze.

Sposobów jest wiele, zachęcam do zapoznawania się z nimi stopniowo. Jeśli wcześniej uznasz, że dana technika kompletnie Ci nie odpowiada, zmień ją. Zanim jednak to zrobisz, daj sobie kilka dni, żeby przekonać się czy dana technika służy Ci, czy jednak nie.

Moje sugestie:
Znajdź swoją porę do nauki. Ucz się i obserwuj, kiedy zapamiętujesz najwięcej. Gdy będziesz wiedzieć, w jakich porach dnia Twój umysł jest najbardziej chłonny, będziesz wiedzieć, kiedy zabierać się do powtarzania słownictwa.

Skoncentruj się na jednym temacie. Jeśli podczas jednej sesji będziesz skakać z tematu na temat, to trudniej będzie Ci opanować słownictwo. Załóż że przez 20 minut dziennie, zajmujesz się jedną tematyką, czytasz artykuły i słuchasz nagrań i oglądasz filmy na jeden temat.

Słuchaj. Podczas codziennych obowiązków nie wymagających koncentracji: sprzątasz, gotujesz, jedziesz do pracy, spacerujesz. Niech w słuchawkach rozbrzmiewa kanał YouTube, radio, podcasty w języku angielskim. Nie musisz wcale koncentrować się na tym, czego słuchasz. Pasywne słuchanie pozwoli Ci przyswoić i poczuć dźwięki i intonację języka, a także często używane słownictwo i struktury gramatyczne (zupełnie podświadomie!). Słuchaj codziennie, nawet jeśli na początku niewiele rozumiesz!

Czytaj w języku angielskim. Czytaj o tym, co Cię interesuje. Zwłaszcza że prawdziwe nowości najczęściej są publikowane w języku angielskim. Będziesz o krok przed resztą z nowinkami.

Pisz notatki. Jeżeli robisz notatki to rób je w języku angielskim. Notuj to, co generalnie zapisujesz sobie w języku ojczystym. Np. lista zakupów, lista prac domowych, lista spraw do załatwienia. Dzięki temu będziesz podtrzymywać znajomość słownictwa bardzo często używanego.

Zmieniaj otoczenie, w którym się uczysz. Mózg zapamiętuje lepiej kiedy uczy się czegoś w zupełnie nowym miejscu (jeśli do tej pory uczyłeś się w domu, idź do innego pokoju, kuchni, wyjdź na spacer, do kawiarni, przyjdź do szkoły Lemon, …)

Bądź świadomy tego, czego się uczysz. Określ sobie cel i konsekwentnie realizuj go.

Ucz się idiomów, nauczysz się rozumieć anegdoty, żarty i język potoczny rodowitych anglików.

Trenuj umysł, czyli naucz się jak szybko zapamiętywać?

Wizualizuj sobie słowa. Zamknij oczy, wyobraź sobie słowo (przedmiot, czynność, coś abstrakcyjnego…) skojarz z czymś co pozwoli ci łatwiej zapamiętać.
W ten sposób nie tylko uczysz się nowego słowa w niezwykle skuteczny sposób, ale również jest to doskonałe ćwiczenie na pamięć.

POWTARZAJ! Rano, na przerwie w pracy, w szkole, w tramwaju. Zajmuj się słówkami, patrz na nie, myśl jak do siebie pasują, zapisuj je, zakreślaj.
Ucz się częściej, a krócej. 3 sesje po 20 min są lepsze niż jedna godzinna.
Rób koniecznie częste powtórki.

Skojarzenia. Zapisz słówko i wokół niego wpisuj wszystkie inne słowa, które Ci się z nim kojarzą. Może to być obrazek, dźwięk, cokolwiek, co zobaczyłeś lub usłyszałeś. Poświęć nawet kilka minut na to, aby stworzyć śmieszne, wyraziste skojarzenia, w szczególności słówek trudniejszych.
Stosuj przeciwieństwa skuteczne! Zestawiaj słówka według ich przeciwstawnego znaczenia, np. up/down, Good/evil.

Nauka angielskich słówek na komórce, tablecie lub komputerze. (Aplikacje SRS – Spaced Repetition System)

Dobierz program do nauki słówek odpowiedni dla Ciebie. W Internecie mnóstwo jest kuszących ofert programów do nauki gotowych słówek. Sprawdź dokładnie jak działają i jakie to są słówka, czy odpowiadają Twoim aktualnym zainteresowaniom? Zwracaj uwagę czy oprócz wytłumaczonych słówek są również zdjęcia, krótkie filmiki video i audio z poprawną wymową.
Pamiętaj że oferty aplikacji są tak skonstruowane żeby przekonać Cię, że taka nauka wystarczy. Jednak nic nie zastąpi zajęć on-line lub stacjonarnych w szkole językowej Lemon.

Używaj programów do inteligentnych powtórek. Uczniowie i Lektorzy szkoły Lemon obowiązkowo używają aplikacji Quzilet.

Jak uczyć się słówek z aplikacjami typu Quizlet?
Małe słówka. Zapisuj ich odmiany, dzięki czemu na wyższych poziomach nie będziesz musiał ponownie uczyć się prawidłowego zastosowania słów, które już dobrze znasz.
Frazy. Ponieważ słówka nie występują same w zdaniu, zawsze łączą się z innymi częściami mowy, wpisuj nie tylko słówko, ale całe wyrażenia, w którym to słówko występuje (every now and then, focus attention, to get in shape (I am looking to get in shape), to chase the goal).
Kategoryzuj frazy i słowa w foldery. Poukładaj je w dowolne kategorie (tematyczne, według poziomu trudności, itd.)

Nauka angielskiego przez mówienie:

To najtrudniejsza część nauki, dlatego od niej zaczniemy. Kiedy uczymy się mówić po angielsku, często boimy się ośmieszenia, wstydzimy się akcentu, boimy się popełniać błędy. Jest to całkowicie normalne, jednak wielu uczących się ma bariery w mówieniu i unika mówienia podczas nauki. Kiedy przychodzi do rozmowy w języku angielskim, czy z native speakerem, czy zrozumienia nagrania w oryginale, okazuje się, że nie jesteśmy w stanie rozpoznać słówek, które już znamy, bo przecież w naszym umyśle brzmią inaczej niż w mowie. W szkole Lemon kładziemy duży nacisk na mówienie, dla nas to podstawa efektywnej nauki.
Prostą techniką która może być dla Ciebie pomocna w samodzielnej nauce to mówienie do siebie o tym, co robisz.
Po cichu opowiadaj o tym, co aktualnie się dzieje.„It’s Friday morning and I am just starting my car to go to work. It’s 9.10 am and I am already late. I went to sleep late at night and unfortunately I overslept. Oh, gosh, what a traffic jam!”.
Wybierz kilka trudnych słów i wykorzystuj je przez cały dzień w mowie, nawet jeśli nie masz z kim pogadać – mów do siebie!
Wymawiaj słówka na głos! To niezwykle ważne ćwiczenie, jeśli trenowane regularnie, wejdzie Ci w nawyk. Pozwala to Twojemu umysłowi rozpoznawać zarówno pisane, jak i mówione słowa.

Nauka fraz angielskich przez oglądanie:

Filmy z napisami. Oglądaj filmy anglojęzyczne w oryginale z napisami.
Obecnie to nie problem żeby oglądając film on-line, wybrać Audio na English, i wedle uznania ustawić Subtitles (trudniej jest bez podpisów).
Krótkie prezentacje też są dobrym zastrzykiem wiedzy i słów po angielsku (TED Talk, BBC News … )

Nauka angielskiego przez słuchanie:

Lubisz muzykę? Słuchaj swojej ulubionej muzyki po angielsku i staraj się ją zrozumieć. Pamiętaj tylko, że w piosenkach pojawiają się błędy gramatyczne.
Polecam serwis www.lyricstraining.com, który może Cię totalnie pochłonąć. Wybierasz swoją ulubioną piosenkę, potem ustawiasz swój poziom zaawansowania i słuchasz piosenki uzupełniając jednocześnie luki w tekście!
Powtarzaj zdania za lektorem. Wybierz swój ulubiony program, podcast lub fragment filmu. Zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu. Powtórz je na głos. Powtarzaj tyle razy, aż poczujesz, że mówisz w tempie podobnym do mówcy.

Nauka angielskich słówek przez czytanie:

Czytaj o tym, co Cię interesuje. Krótkie opowiadania, blogi, strony internetowe, artykuły – wszystko, co łatwo jest Ci zrozumieć. Zaglądaj na stronę szkolalemon.pl tam umieszczamy ciekawe frazy warte poznania. Celem tego ćwiczenia jest rozczytywanie się i utrwalanie znanego już słownictwa, co ułatwi dalszą jego aktywizację.
Nowe słówka dodawaj do aplikacji typu Quizlet, co pozwoli Ci zbudować twoją własna bazę słów po angielsku do osobistego rozwoju.

Nauka angielskich słówek przez pisanie:

Wpisuj nowe słówka, frazy i zdania do aplikacji. Pisz wszystko, na co masz ochotę. Poprawność nie jest najważniejsza, ona przyjdzie z czasem. Ważne, żeby pisać, rozpisywać się.
Pisz listę zakupów lub listę spraw do załatwienia. To cudowny sposób na naukę słówek użytku codziennego. Zapisuj pytania po angielsku i odpowiadaj na nie.
Napisz krótkie opowiadanie. Jeśli masz do zapamiętania pewną ilość słówek, wykorzystaj je do napisania krótkiego opowiadania. Wykorzystaj każde słówko i daj się ponieść wyobraźni. Niech będzie zabawnie, niedorzecznie… Twoja pamięć na tym zdecydowanie skorzysta.
Sprawdź swoją poprawność! Jako uczeń Szkoły Lemon, możesz takie opowiadanie przesłać swojemu Lektorowi, a on znaczy i omówi z Tobą swoje uwagi.

Nauka angielskiego przez zabawę:

Baw się! Nasz mózg zapamiętuje wszystko to, co związane jest z emocjami. To trudne, ale postaraj się żeby nauka słówek była dla Ciebie przygodą!
Czytaj śmieszne artykuły, znajdź informacje o ciekawostkach ze świata. Im bardziej absurdalny i emocjonalny jest materiał do nauki, tym szybciej i trwalej go zapamiętasz.

Znajdź komiks lub krótkie opowiadanie z dialogiem. Przepisz je swoimi słowami z użyciem słów, które chcesz zapamiętać.

I na koniec ważny temat – Strefa komfortu.
Każdy z nas ma swoje ulubione słówka i zwroty, których używa często. Wybierz kilka takich słówek i zastąp je innymi. Postaraj się używać je zamiennie.

Jeśli dotrwałeś do samego końca, gratuluję! I cieszę się, bo to oznacza, że naprawdę zależy Ci na skutecznej nauce angielskiego!
Pamiętaj, że nie ma jednej słusznej metody nauki. Oprócz uczęszczania na zajęcia stacjonarne, lub zajęcia z angielskiego on-line. Musisz też znaleźć czas na samodzielną systematyczną naukę. Bez tego zakładany efekt będzie osiągnięty, ale w dłuższym czasie.
Do zobaczenia na kursie angielskiego w Szkole Lemon.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...