Matura z języka angielskiego – na tych zadaniach zgarniesz najwięcej punktów!

Jeśli uważasz, że egzamin maturalny to wyzwanie trudne do pokonania – jesteś w błędzie! Matura z języka angielskiego to struktura, którą można opanować i podejść do niej z odpowiednią strategią. Wystarczy poznać kilka sztuczek! 

Co warto umieć na egzaminie maturalnym z języka angielskiego, jak przygotować się do testu i jak zdać maturę z angielskiego z łatwością i bez nadmiernego stresu? Dzielimy się wskazówkami!

Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego?

Aby uniknąć stresu związanego z egzaminem maturalnym z języka angielskiego, warto rozpocząć przygotowania odpowiednio wcześnie. Kluczowe jest poznanie zakresu materiału oraz konkretnych wymagań dotyczących egzaminu, niezależnie od tego, czy wybieramy poziom podstawowy czy rozszerzony. Na szczęście Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) jasno określa zakres materiału, który musimy opanować. Jak więc wygląda matura z języka angielskiego?

Matura ta składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej należy spodziewać się zadań z rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstu czytanego oraz tworzenia wypowiedzi pisemnej na zadany temat. Przykładowe zadania obejmują wysłuchanie nagrań i zaznaczenie prawdziwych lub fałszywych informacji, doboru właściwego nagłówka do fragmentów tekstu czy napisanie listu.

Matura z angielskiego obejmuje także egzamin ustny, który jest przeprowadzany po angielsku, choć polecenia zapisane są po polsku. Podczas egzaminu ustnego maturzysta losuje zestaw zadań, składający się z trzech części. Egzamin trwa około 15 minut i zawiera odgrywanie ról (dialog, w którym maturzysta wciela się w jedną z postaci z komisji), opis ilustracji wraz z pytaniami oraz interpretację materiału.

Na tych zadaniach zgarniesz najwięcej punktów!

Aby zdać maturę na poziomie podstawowym z języka angielskiego, warto poznać nie tylko wymagany materiał, ale także strategię egzaminacyjną, która pomoże uniknąć stresu i blokady podczas egzaminu. Pomimo obaw wielu uczniów, matura z angielskiego na poziomie podstawowym nie musi być przerażająca!

Aby zaliczyć maturę z angielskiego na poziomie podstawowym, należy uzyskać co najmniej 30% punktów zarówno w części ustnej, jak i pisemnej egzaminu.Warto pamiętać, że to mniej niż połowa możliwych punktów. Na przykład w części pisemnej jest do zdobycia 50 punktów. Samo zaznaczenie poprawnych odpowiedzi w części ze słuchu może dać Ci 15 punktów (czyli 30%). Dlatego też właśnie ta część jest kluczowa do zdania matury na poziomie podstawowym.

W części pisemnej masz także dwa zadania, za które łącznie można zdobyć 15 punktów. Możesz nawet nauczyć się ogólnego schematu, jak napisać esej, ogłoszenie, notatkę, pocztówkę, zaproszenie lub list formalny. Wypełnienie tego schematu słowami z polecenia może dać Ci 6 punktów (czyli 12%). To już łącznie 42% punktów potrzebnych do zaliczenia matury na poziomie podstawowym. Z odpowiednim przygotowaniem matura z angielskiego podstawowego nie jest wcale taka trudna!

Jak dobrze napisać maturę z języka angielskiego?

Matura z języka angielskiego, zwłaszcza na poziomie podstawowym, opiera się na jasnych schematach. Możesz je poznać, przeglądając informator maturalny. Istnieje powiedzenie, że aby pokonać przeciwnika, trzeba najpierw zostać jego przyjacielem. W przypadku zdawania matury z języka angielskiego oznacza to, że warto dobrze ją poznać! Zapoznaj się przede wszystkim ze strukturą egzaminu i punktacją poszczególnych zadań. Przyjrzyj się uważnie, jak sformułowane są polecenia. Oprócz tego:

1. Mierz siły na zamiary. Jeśli celem jest napisanie matury z języka angielskiego na wysokim poziomie, a nie tylko jej zaliczenie, to musisz odpowiednio się przygotować. Same schematy to nie wszystko. Nauka języka to proces, który wymaga czasu. Okres ten jest indywidualny dla każdej osoby. Niektórzy po pół roku intensywnej nauki mogą swobodnie prowadzić konwersacje, podczas gdy inni potrzebują więcej niż rok, aby złożyć choć jedno zdanie w języku angielskim.

2. Codziennie wykonuj ćwiczenia gramatyczne. Kluczem do sukcesu jest rozłożenie nauki w czasie. Krótkie, regularne ćwiczenia są o wiele bardziej efektywne niż długie sesje raz na jakiś czas. Praktyka czyni mistrza.

3. Stwórz własne materiały do nauki. Samodzielnie przygotowane fiszki (karteczki, na których z jednej strony jest słowo po angielsku, a z drugiej po polsku), czy tablice gramatyczne, które możesz umieścić na ścianie, pomagają w nauce już na etapie ich przygotowywania.

4. Użyj dostępnych aplikacji mobilnych. Wybierz aplikacje, które oferują różnorodne ćwiczenia: słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie. Wykorzystuj te oferujące materiały edukacyjne, filmy, artykuły i interaktywne zadania.

Matura z języka angielskiego? To wcale nie takie trudne!

Atmosfera i otoczenie są istotne w procesie nauki. Aby lepiej przyswajać słownictwo i logicznie rozwiązywać zadania gramatyczne, nauka musi być przyjemna. Otwórz okno, włącz spokojną muzykę i pozwól sobie na małe nagrody za udane naukowe wysiłki. Może to być nawet czekoladka. Przygotowanie do matury z języka angielskiego nie będzie trudne, jeśli skoncentrujesz się na solidnym przygotowaniu. Na pewien czas nawet wyeliminuj język polski choć z części codziennego życia.

Aby dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego, najlepiej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego nauczyciela. Jeśli pragniesz doskonalić swoje umiejętności w języku angielskim, zapraszamy do szkoły językowej LEMON w Warszawie. Razem zdobędziemy szczyty Twoich językowych kompetencji!

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić ofertę.

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...