Nauka języka angielskiego przez słuchanie

Czy zdajesz sobie sprawę, że umiejętność słuchania to coś, czego się uczymy?
Nie chodzi tutaj tylko o odsłuchiwanie utworów na YouTube, mimo że to doskonała metoda na zgłębianie nowych słówek w języku angielskim, co także omówimy bliżej. Nasz sposób słuchania różni się w zależności od tego, czego doświadczamy dźwiękowo oraz od szeregu innych czynników. Nasza zdolność do rozumienia i zapamiętywania informacji jest bezpośrednio powiązana z umiejętnością słuchania dźwięków, który nas otaczają.

Co to oznacza dla osób uczących się drugiego języka? W skrócie, aby maksymalnie wykorzystać proces nauki, musimy skupić się na rozwijaniu naszej umiejętności słuchania.

Prawdopodobnie wielu z nas, uczestnicząc w regularnych zajęciach językowych, miało do czynienia z zadaniem, które wymagało odsłuchania nagrania i udzielenia odpowiedzi na pytania oparte na zrozumieniu treści. To jeden z najczęściej wykorzystywanych i najbardziej efektywnych metod nauki przez słuch. Jednak istnieje wiele innych, bardziej angażujących sposobów na naukę języka poprzez słuchanie.

Fokusując się na nabywaniu nowego słownictwa, najlepiej jest skupić uwagę na tematach, które Cię interesują. Na przykład, jeśli pasjonujesz się psychologią, idealnym wyborem będą podcasty czy wykłady dotyczące tej właśnie dziedziny. Dzięki temu łatwiej skoncentrujesz się na przedstawianych koncepcjach oraz nauczeniu się nowego słownictwa.

looking at up thinking young handsome male student sitting at desk with school tools listen on headphones isolated on olive green

Radio i podcasty: twoi sprzymierzeńcy podczas nauki języka angielskiego

Podcasty, wykłady i inne formy audio online to skarbnica wiedzy dostępna gdziekolwiek jesteś – bezpłatna nauka angielskiego w zasięgu ręki. Wykorzystaj każdą wolną chwilę, na przykład podczas jazdy metrem czy autobusem, aby rozwijać swoje słownictwo. Zanim zaczniesz słuchać wybranego nagrania, przydatne może okazać się powtórzenie już znanych Ci wyrażeń. Zrób to, organizując małą burzę mózgu dotyczącą słownictwa związanego z tematem, robienie notatek czy przewidywanie użytych przez mówcę struktur językowych. Szczególnie przydatne mogą okazać się „zwroty kluczowe”, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem odsłuchu. Na przykład na stronie LearnEnglish można znaleźć interesujące podcasty skierowane do dorosłych i profesjonalistów.

Powtarzanie tych samych nagrań wielokrotnie może wydawać się nudne, ale to świetna metoda na zapamiętywanie kluczowych słów i zwrotów oraz zwrócenie uwagi na ich zastosowanie w mowie potocznej. Próbując naśladować to, co słyszysz i porównując to z oryginalnym nagraniem, zyskujesz cenną praktykę.

Dla osób dojeżdżających do pracy, słuchanie angielskich stacji radiowych lub podcastów może być idealnym sposobem na efektywną naukę w drodze. Ogromny wybór treści, od informacyjnych podcastów po akademickie wykłady,  dostępny jest na platformach takich jak iPlayer radia BBC, oferując bogactwo tematów do eksploracji. Nie tylko wzbogacisz swoje słownictwo, ale także zdobędziesz nową wiedzę z interesujących Cię dziedzin.

Odkrywaj język angielski poprzez Youtube

Słuchanie jest kluczowym elementem nauki, ale co z oglądaniem?

Wystarczy chwila poszukiwań, by znaleźć materiały idealne zarówno do słuchania, jak i oglądania – od piosenek po edukacyjne filmy. Na przykład, słuchanie muzyki i nauka poprzez piosenki na platformach takich jak lyricstraining to doskonały sposób na zapoznanie się z angielskimi przyimkami, gramatyką i nowymi słowami, z podziałem na poziomy zaawansowania, a wiele z nich jest dostępnych bezpłatnie.

Dodając słowo „lyrics” podczas wyszukiwania na YouTube, możesz słuchać muzyki z jednoczesnym wyświetlaniem tekstu, co ułatwia naukę poprzez śpiewanie.. Pamiętaj jednak, że piosenki bywają metaforyczne, więc nie wszystko należy interpretować dosłownie.

Dla tych, którzy chcą zgłębiać angielski w różnych dialektach, proponujemy eksplorację różnorodności akcentów poprzez filmy i seriale z różnych anglojęzycznych regionów dostępne na platformach takich jak Netflix. „Peaky Blinders” czy „Gra o tron” to tylko niektóre z produkcji, które wprowadzą Cię w świat brytyjskich i irlandzkich zwrotów.

Na początku możesz korzystać z napisów po polsku, by stopniowo przechodzić na angielskie, aż do całkowitego ich wyłączenia. To pozwoli Ci nie tylko na naukę nowych słów, ale też przyzwyczai do zrozumienia mowy bez poomocy w postaci tekstów na ekranie.

Dla fanów klasycznego amerykańskiego angielskiego polecamy takie seriale jak „Przyjaciele” lub „Stranger Things”. Podczas oglądania warto robić notatki, co może pomóc różnym typom uczniów – od wzrokowców po tych, którzy najlepiej przyswajają materiał poprzez pisanie.

English Central to kolejna platforma, gdzie znajdziesz bogaty wybór filmów, programów i reportaży. Odsłuchanie fragmentu, a następnie powtarzanie dialogów lub fraz to skuteczna metoda na poprawę zrozumienia i wymowy. Klipy są dostępne na różnych poziomach zaawansowania, co pozwala na stopniowe zwiększanie trudności materiału.

Przygotowanie do egzaminu poprzez słuchanie

Nie ma znaczenia, czy to egzamin z języka angielskiego, czy polskiego – w zadaniach egzaminacyjnych istotne jest umiejętne słuchanie zarówno ogólnego sensu wypowiedzi, jak i zwracanie uwagi na konkretne słowa czy zwroty. Wymaga to od Ciebie weryfikacji zdolności słuchowych i oceny, czy udało Ci się pojąć główne przesłanie tekstu oraz zapamiętać specyficzne elementy leksykalne. W zależności od poziomu i rodzaju egzaminu, na który się przygotowujesz, może być także potrzebne zrozumienie tonu wypowiedzi mówców, co pomoże Ci określić ich postawy lub opinie.

Zachęcamy do skorzystania z zasobów dostępnych na stronie LearnEnglish Teens, która oferuje bogaty zestaw ćwiczeń doskonalących umiejętność słuchania na różnych poziomach zaawansowania. Kiedy poczujesz się pewniej, wypróbuj zadania z wyższego poziomu, aby ciągle podnosić sobie poprzeczkę. Gdy osiągniesz poziom zrozumienia 90% słuchanych treści, będzie to sygnał do przejścia na jeszcze wyższy poziom trudności. Dla dodatkowych porad i wskazówek dotyczących przygotowań do egzaminów, zapoznaj się z postami na naszym blogu, korzystając z filtru egzaminacyjnego.

Pamiętaj, że rozwój umiejętności słuchania wymaga praktyki i zaangażowania, ale systematyczne ćwiczenia z pewnością przyniosą szybkie efekty. 

Wykorzystaj dostępne narzędzia i platformy do nauki angielskiego, ciesząc się jednocześnie rozrywką i rozwijając swoje umiejętności językowe.

Życzymy owocnej nauki i udanego słuchania!

Dla wszystkich, którzy chcą płynnie komunikować się w języku angielskim, pokonanie lęku przed konwersacją jest możliwe dzięki stworzonej przez nas metodzie LEMON. 
Zapraszamy do zapisania się na nasze indywidualne kursy, gdzie będziesz pracować z nowoczesnymi materiałami.

Kliknj TUTAJ, aby sprawdzić ofertę.

Szkoła Lemon oferuje również spotkania w formie stacjonarnej. Jeżeli interesuje was taka forma nauki, zapraszamy pod adres: ul. Kędzierskiego 3A (przy kolorowych fontannach), 01-493 Warszawa.

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...