Poziomy znajomości angielskiego

Aplikujesz do nowej pracy i nie wiesz w jaki sposób określić znajomość poziomu języka angielskiego? A może chcesz się zapisać na kurs językowy i nie potrafisz zdecydować, która grupa będzie dla Ciebie najlepsza?

W Europie chcąc oznaczyć poziom znajomości języka angielskiego stosujemy skalę zdefiniowaną przez Radę Europy. CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) określa i szczegółowo opisuje, jakie umiejętności należy opanować na danym poziomie językowym. Składa się z trzech głównych poziomów: początkujący (A), średniozaawansowany (B) i zaawansowany (C), ale każdy z nich dzieli się na dwa dodatkowe podpoziomy – A1 i A2, B1 i B2 oraz C1 i C2.

Poziomy znajomości języka angielskiego – początkujący

Pierwszy stopień, który określa poziom znajomości języka jest oznaczany literą A.
Jeśli określisz swój angielski jako A1 będzie to równoznaczne z tym, że:

 • rozumiesz i potrafisz stosować potoczne wyrażenia związane z życiem codziennym,
 • umiesz się przedstawić i formułować zdania oraz pytania dotyczące podstawowych informacji o sobie (gdzie mieszkasz, czym się zajmujesz, kogo znasz itp.),
 • potrafisz rozmawiać w obcym języku o nieskomplikowanych rzeczach pod warunkiem, że Twój rozmówca mówi wolno i wyraźnie.
  Poziom A2 oznacza, że:
 • rozumiesz wypowiedzi i często powszechne wyrażenia w zakresie tematów związanych z życiem codziennym (na przykład podstawowe informacje dotyczące rozmówcy, jego rodziny, zakupów, otoczenia czy pracy),
 • potrafisz porozumieć się z innymi osobami w rutynowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe.

Poziomy znajomości języka angielskiego – średniozaawansowany

Literą B oznaczana jest średniozaawansowana umiejętność posługiwania się angielskim.

Na poziomie B1:

– rozumiesz znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych spraw i zdarzeń związanych z pracą, szkołą czy spędzaniem wolnego czasu,

– poradzisz sobie w podróży: zarezerwujesz hotel, zapytasz przechodnia jak dojść do dworca autobusowego czy złożysz zamówienie w restauracji,

– tworzysz proste, ale spójne wypowiedzi na tematy dotyczące zainteresowań,

– opisujesz doświadczenia, zdarzenia, nadzieje, marzenia i zamierzenia oraz krótko uzasadniasz swoją opinię.

Na poziomie B2:

rozumiesz znaczenie głównych wątków w tekstach pisanych.

– możesz swobodnie rozmawiać i dyskutować na tematy, które znasz.

– Twoja wypowiedź jest płynna i spontaniczna. Formułujesz zrozumiałe i szczegółowe wypowiedzi pisemne oraz ustne. Umiesz zająć stanowisko w dyskusji i obronić swojej opinii.

Poziomy znajomości języka angielskiego – zaawansowany

Ostatni i najwyższy poziom znajomości języka określany jest literą C.
Określając swój poziom jako C1 podkreślisz, że:

 • rozumiesz trudne teksty, dostrzegasz ukryte znaczenia, ironię i szczegóły,
 • Twoje wypowiedzi są płynne i spontanicznie, nie potrzebujesz już czasu do namysłu,
 • swobodnie porozumiewasz się z innymi rozmówcami, prowadzisz rozmowy towarzyskie, społeczne, edukacyjne i zawodowe,
 • formułujesz rozbudowane wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące złożonych tematów.
  Poziom C2 oznacza, że:
 • nie masz problemów komunikacyjnych i płynnie posługujesz się angielskim, rozumiesz wszystko co usłyszysz i przeczytasz,
 • streszczasz informacje pochodzące z różnorodnych źródeł w spójny i klarowny sposób, umiesz przekazać ich sens i założenia,
 • spontanicznie i precyzyjnie wyrażasz swoje myśli, potrafisz nadać charakteru swojej wypowiedzi.

W jaki sposób określić umiejętność posługiwania się językiem?

Określenie poziomu znajomości języka angielskiego jest złożonym i skomplikowanym tematem. Czytając same opisy często nie mamy pewności, który z nich odpowiada naszym umiejętnością. Przygotowaliśmy test językowy, który pozwoli Wam dokładnie doprecyzować, na jakim poziomie jest Wasz angielski lub angielski Waszych dzieci.

Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę, poświęcisz około godziny i w pełnym skupieniu odpowiesz na przygotowywane przez nas pytania. Pamiętaj jednak, że na podstawie testu jesteśmy w stanie ocenić wyłącznie umiejętności pisemne, dlatego otrzymane wyniki mogą lekko odbiegać od rzeczywistego stanu. Jeśli zdecydujesz się na kurs językowy w Lemonie na pierwszych zajęciach zweryfikujemy Twoje umiejętności, aby mieć pewność, że nasza wspólna nauka przyniesie owocne efekty.

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...