Skuteczne przygotowanie uczniów do egzaminów Cambridge English Qualifications

Pre A1 Starters, A1 Movers i A2 Flyers to egzaminy językowe przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat, opracowane z myślą o rzetelnej ocenie znajomości języka angielskiego. Egzaminy te są specjalnie dostosowane do wieku uczestników i zaprojektowane w taki sposób, aby uczenie odbywało się poprzez zabawę. Postępy uczniów są wizualizowane na certyfikatach za pomocą tarcz, co stanowi dodatkową motywację do dalszej nauki. Każdy z testów buduje i rozwija umiejętności nabyte na poprzednich etapach.

Rozpoczynając przygotowania do egzaminów, warto zacząć od sprawdzenia strony https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/, która zawiera kompleksowe informacje o każdym teście (Hanbook for Teachers). Znajdziesz tam również bogaty zestaw narzędzi dydaktycznych, w tym szczegółowe ćwiczenia, gry językowe dostępne jako aplikacje mobilne oraz edukacyjne wideo z serii „Sing and Learn”. Te materiały nie tylko urozmaicają naukę, ale też pomagają szybciej przyswajać słownictwo i struktury gramatyczne.

Korzystanie z list słownictwa, struktur gramatycznych oraz tematów egzaminacyjnych dostępnych na stronie www.cambridgeenglish.org jest nieocenioną pomocą. Szczególnie użyteczny okazuje się słowniczek obrazkowy dla kandydatów do testu Pre A1 Starter, oferujący liczne ćwiczenia i pomysły na wykorzystanie obrazków. W pracy nad słownictwem warto wprowadzać gry z obrazkami (flashcards), takie jak ‘memory’, ‘kółko i krzyżyk’ oraz różnorodne gry karciane i planszowe, które uatrakcyjniają naukę. Ćwiczenie zapamiętywania słów i ich pisowni może stać się naprawdę ciekawe dzięki metodzie nauki przez ruch i zabawę. Dzieci entuzjastycznie podchodzą do pisania słów w powietrzu, modelowania liter z plasteliny, czy czytania skacząc po literach rozłożonych na podłodze jak po kamieniach (‘stepping stones’). Duże zaangażowanie wywołują również piktogramy, gdzie pisownia słowa ilustruje jego znaczenie – na przykład ‘short’ tworzone z bardzo krótkich liter, a ‘eye’ z literą ‘e’ przypominającą oko. Dodatkowo, można wykorzystać zasoby internetowe lub tworzyć własne ćwiczenia za pomocą stron takich jak www.wordwall.com, www.kahoot.com, www.storyjumper.com, www.learningstationmusic.com, www.supersimple.com.

Przygotowując uczniów do egzaminów z rozumienia ze słuchu i czytania, warto umożliwić im głębokie zanurzenie w języku angielskim poprzez korzystanie z wierszy, rymowanek, bajek i piosenek. Ważne jest, aby zadania sprawdzające były adekwatne do ich poziomu językowego – ani zbyt skomplikowane, ani zbyt proste. Do popularnych metod weryfikacji należą: udzielanie krótkich odpowiedzi na pytania typu tak/nie, wybieranie poprawnych odpowiedzi, uzupełnianie luk w zdaniach i tekstach. Ponadto, warto zachęcać uczniów do aktywnego reagowania na treści, np. przez odtwarzanie dialogów, inscenizację ulubionych scen, rysowanie komiksów czy pisanie krótkich opowiadań, szczególnie na poziomie A2 Flyers.

Przygotowując uczniów do egzaminów z rozumienia ze słuchu i czytania, warto umożliwić im głębokie zanurzenie w języku angielskim poprzez korzystanie z wierszy, rymowanek, bajek i piosenek. Ważne jest, aby zadania sprawdzające były adekwatne do ich poziomu językowego – ani zbyt skomplikowane, ani zbyt proste. Do popularnych metod weryfikacji należą: udzielanie krótkich odpowiedzi na pytania typu tak/nie, wybieranie poprawnych odpowiedzi, uzupełnianie luk w zdaniach i tekstach. Ponadto, warto zachęcać uczniów do aktywnego reagowania na treści, np. przez odtwarzanie dialogów, inscenizację ulubionych scen, rysowanie komiksów czy pisanie krótkich opowiadań, szczególnie na poziomie A2 Flyers.

Przygotowanie uczniów do części ustnej egzaminu wymaga skupienia się na budowaniu pozytywnego nastawienia wobec konwersacji w języku angielsku. Sesje egzaminacyjne często organizowane są w miejscach dobrze znanym dzieciom, gdzie egzaminatorzy starają się stworzyć przyjazną atmosferę i zachęcać do aktywnego udziału. Ważne, aby przypomnieć uczniom o używaniu podstawowych zwrotów grzecznościowych, ułatwiających płynną komunikację. Ponadto, uczniowie powinni wiedzieć, że mają prawo poprosić egzaminatora o powtórzenie pytania, jeśli potrzebują – używając frazy ‘Sorry, can you say that again?’

Należy również zadbać o to, by uczniowie byli dobrze zapoznani z formatem egzaminu, znając jego strukturę i rodzaje zadań. Taka wiedza zwiększy ich pewność siebie w dniu egzaminu. Przygotowanie obejmuje rozwiązanie przykładowych testów, co pozwala zrozumieć, jak wygląda egzamin, rozwijanie umiejętności dokładnego czytania i słuchania instrukcji oraz korzystania z dostępnych przykładów. Ćwiczenie skupienia uwagi jest bardzo ważne,, szczególnie w sekcji ‘listening’. Ważne również jest, aby uczniowie próbowali rozwiązać cały test, nie pomijając trudniejszych zadań. Zachęcanie rodziców do wspierania nauki w domu i motywowanie dzieci do dalszej pracy.

Sprawdź, jak możemy pomóc Tobie lub Twojemu dziecku w zdaniu egzaminu Cambridge English.

Kliknij TUTAJ, aby sprawdzić ofertę.

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...