Sposoby na przełamanie bariery językowej

Uczysz się angielskiego, poznałeś już wiele słówek, zasad gramatycznych, ale wciąż masz problemy z płynnym mówieniem? Nie zniechęcaj się, to niestety popularny problem, z którym pomożemy Ci się uporać. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to jak przełamać barierę językową, czyli trudności w porozumieniu się w języku obcym.

bariera językowa

Nie przejmuj się drobnymi błędami

Ucząc się angielskiego oczywiście zależy nam na tym, aby zredukować liczbę możliwych błędów do minimum, ale na początku Twojej językowej przygody może być to po prostu ciężkie i nieosiągalne. Pamiętaj, że głównym celem jest to, aby osoba, z którą rozmawiasz Cię zrozumiała. Nie przejmuj się tym, że użyjesz nieprawidłowej konstrukcji zdania lub nieodpowiednio wypowiesz dane słówko. Każdy z nas popełnia błędy, a dzięki regularnym ćwiczeniom z czasem będzie ich po prostu coraz mniej.

Podróżuj

I tu niestety nie chodzi o wygodne wycieczki do hoteli, gdzie wszystko załatwi za nas rezydent lub nasz towarzysz podróży. Czas rzucić się na głęboką wodę, kupić tanie bilety do Anglii i rozpocząć swoją własną brytyjską przygodę. Podczas podróży wiele razy znajdziesz się w sytuacji, gdzie użycie języka będzie po prostu konieczne, a ty nie będziesz miał jak się kimś wyręczyć i po prostu będziesz musiał zacząć mówić. Zapewne zaczniesz od sztampowych, wyuczonych sytuacji jak rozmowa w hotelowej recepcji, zamówienie posiłku w restauracji czy spytanie przypadkowego przechodnia o drogę. I choć pewnie czujesz się przerażony na samą myśl o tym, pamiętaj że wszystkie te osoby z ogromną chęcią i uśmiechem na ustach bez problemu Ci pomogą. To największy krok do przełamania bariery językowej jaki możesz zrobić!

Omijaj braki w słownictwie

Częstą przyczyną bariery językowej są luki w słownictwie. Chcemy użyć tego jednego, konkretnego słówka, którego akurat nie znamy. Zamiast blokować się i robić w przerwy w wypowiedzi, znajdź sposób jak to słówko ominąć i opisać. Spójrz na prosty przykład: podczas wizyty u lekarza chcesz powiedzieć, że skręciłeś kostkę, jednak nie znasz tego określenia w języku angielskim. Zamiast tego powiedz, że miałeś wypadek na rowerze, upadłeś i bardzo boli Cię kostka. Sens Twojej wypowiedzi wciąż zostanie zachowany, a specjalista z pewnością zrozumie problem, z którym się do niego zgłaszasz.

Miej kontakt z językiem

Zadbaj o to, aby w codziennym życiu mieć stały kontakt z językiem. Słuchaj anglojęzycznych piosenek, oglądaj ulubione filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową czy po prostu poproś kogoś ze swojego otoczenia, abyście rozmawiali po angielsku. Dzięki wykorzystaniu zjawiska immersji językowej, czyli zanurzenia się w języku, przyzwyczaisz się do używania go w codziennych sytuacjach i z czasem opanujesz stres i obawy związane z jego stosowaniem.

Zapisz się na kurs językowy

Zapisz się na kurs językowy, który ukierunkowany jest na komunikację. Pod okiem profesjonalnego nauczyciela zaczniesz ćwiczyć mówienie. Najczęściej będą to scenki, które pozwolą Ci się odnaleźć w różnych sytuacjach wymagających użycia języka obcego lub swobodne rozmowy na ciekawe tematy, podczas których Twój opiekun zwróci uwagę na popełniane przez Ciebie błędy.

I najważniejsze: mów!

I na koniec najważniejsza rada: mów, mów i jeszcze raz mów. Wykorzystuj każdą możliwą okazję, aby mówić w języku angielskim. Przecież najlepszą drogą do sukcesu są systematyczne ćwiczenia i praktyka. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...