Wszystko o czasie Present Simple.

Czas Present Simple, nazywany także teraźniejszym prostym to pierwszy czas, który poznajemy zaczynając swoją przygodę z językiem angielskim. Ze względu na częstotliwość jego używania, warto mieć go opanowanego do perfekcji. W poniższym artykule przypomnimy Wam wszystkie informacje, które powinniście wiedzieć na ten temat.

czasy - język angielski

Zastosowanie Present Simple

Czasu teraźniejszego prostego możemy używać przede wszystkim w dwóch sytuacjach: 

  • kiedy mówimy o czynnościach, które się powtarzają, są wykonywane regularnie, są rutynowe lub trwają przez dłuższy czas, np: She goes to work every day. – Ona codziennie idzie do pracy.
  • kiedy mówimy o prawdach i faktach, które są powszechnie znane, stałe i ogólnie uznawane (procesy fizyczne, chemiczne, przysłowia), np.: The Earth goes around the Sun. – Ziemia krąży wokół Słońca. 

Choć czasu Present Simple nie używamy do opisu czynności, które dzieją się w tej chwili istnieje jeden wyjątek, o którym warto pamiętać. Są to czasowniki związane ze zmysłami, które zwykle nie występują w formie ciągłej m.in. love, see, believe. W takich sytuacjach także użyjemy czasu teraźniejszego prostego.

Budowa zdań w Present Simple

Czas teraźniejszy prosty charakteryzuje się wyjątkowo prostą konstrukcją zdań. Tworząc zdania twierdzące wykorzystujemy podmiot i czasownik w jego podstawowej formie. Co ważne, tworząc zdania dla 3 osoby liczby pojedynczej (he, she, it) do czasownika dodajemy końcówkę -s lub -es.

podmiot + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
I live in London. – Mieszkam w Londynie.
She lives in London – Ona mieszka w Londynie.

Zdania pytające tworzymy z użyciem operatora do (does w trzeciej osobie liczny mnogiej).

do + podmiot + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
Do I live in London? – Czy mieszkam w Londynie?
Does she live in London? – Czy ona mieszka w Londynie?

Podobnie jest w konstrukcji zdań przeczących. Tutaj także używamy operatora do (does w trzeciej osobie liczny mnogiej) oraz dodatkowo dodajemy do niej not (w skróconych formach don’t lub doesn’t).

podmiot + do/does not + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
I don’t live in London. – Nie mieszkam w Londynie.
She doesn’t live in London. – Ona nie mieszka w Londynie.

Charakterystyczne zwroty

Present Simple używany jest do opisania regularnych i powtarzalnych czynności, dlatego tworząc zdania z tym czasem warto często będziemy używać słówek i zwrotów określających ich częstotliwość.

Przykładowe zwroty określające czas i częstotliwość wykonywania używane w czasie teraźniejszym prostym:

always – zawsze
never – nigdy
often – często
rarely – rzadko
usually – zwykle
every day – codziennie
every week – co tydzień
twice a month – dwa razy w miesiącu
three times a day – trzy razy dziennie
on Mondays – w poniedziałki

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Z pewnością większość z nas, którzy uczą się lub planują naukę języka angielskiego, szuka skutecznych metod, które przyspieszą ten proces i uczynią go bardziej efektywnym. Jednym z rozwiązań, które może okazać się niezwykle pomocne, są fiszki do nauki angielskiego....

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Niechęć do nauki – gdzie szukać przyczyn? Niechęć dzieci do nauki może mieć różne przyczyny, które warto szukać w celu zrozumienia i znalezienia odpowiednich rozwiązań. Przyczyny mogą tkwić w braku motywacji, niewłaściwych metodach nauczania, nadmiernym stresie,...

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Okres wakacyjny stanowi okazję dla uczniów do regeneracji sił i odzyskania równowagi po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy całkowite odcięcie się od nauki przez dwa miesiące ma korzystny wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie...

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a posiadanie certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności w tym języku może być niezwykle wartościowe. Jednak na rynku istnieje wiele różnych certyfikatów z...