Wszystko o czasie Present Simple.

Czas Present Simple, nazywany także teraźniejszym prostym to pierwszy czas, który poznajemy zaczynając swoją przygodę z językiem angielskim. Ze względu na częstotliwość jego używania, warto mieć go opanowanego do perfekcji. W poniższym artykule przypomnimy Wam wszystkie informacje, które powinniście wiedzieć na ten temat.

czasy - język angielski

Zastosowanie Present Simple

Czasu teraźniejszego prostego możemy używać przede wszystkim w dwóch sytuacjach: 

  • kiedy mówimy o czynnościach, które się powtarzają, są wykonywane regularnie, są rutynowe lub trwają przez dłuższy czas, np: She goes to work every day. – Ona codziennie idzie do pracy.
  • kiedy mówimy o prawdach i faktach, które są powszechnie znane, stałe i ogólnie uznawane (procesy fizyczne, chemiczne, przysłowia), np.: The Earth goes around the Sun. – Ziemia krąży wokół Słońca. 

Choć czasu Present Simple nie używamy do opisu czynności, które dzieją się w tej chwili istnieje jeden wyjątek, o którym warto pamiętać. Są to czasowniki związane ze zmysłami, które zwykle nie występują w formie ciągłej m.in. love, see, believe. W takich sytuacjach także użyjemy czasu teraźniejszego prostego.

Budowa zdań w Present Simple

Czas teraźniejszy prosty charakteryzuje się wyjątkowo prostą konstrukcją zdań. Tworząc zdania twierdzące wykorzystujemy podmiot i czasownik w jego podstawowej formie. Co ważne, tworząc zdania dla 3 osoby liczby pojedynczej (he, she, it) do czasownika dodajemy końcówkę -s lub -es.

podmiot + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
I live in London. – Mieszkam w Londynie.
She lives in London – Ona mieszka w Londynie.

Zdania pytające tworzymy z użyciem operatora do (does w trzeciej osobie liczny mnogiej).

do + podmiot + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
Do I live in London? – Czy mieszkam w Londynie?
Does she live in London? – Czy ona mieszka w Londynie?

Podobnie jest w konstrukcji zdań przeczących. Tutaj także używamy operatora do (does w trzeciej osobie liczny mnogiej) oraz dodatkowo dodajemy do niej not (w skróconych formach don’t lub doesn’t).

podmiot + do/does not + orzeczenie (czasownik w I formie) + reszta zdania
I don’t live in London. – Nie mieszkam w Londynie.
She doesn’t live in London. – Ona nie mieszka w Londynie.

Charakterystyczne zwroty

Present Simple używany jest do opisania regularnych i powtarzalnych czynności, dlatego tworząc zdania z tym czasem warto często będziemy używać słówek i zwrotów określających ich częstotliwość.

Przykładowe zwroty określające czas i częstotliwość wykonywania używane w czasie teraźniejszym prostym:

always – zawsze
never – nigdy
often – często
rarely – rzadko
usually – zwykle
every day – codziennie
every week – co tydzień
twice a month – dwa razy w miesiącu
three times a day – trzy razy dziennie
on Mondays – w poniedziałki

Koniecznie zaobserwuj nasz profil na Instagramie by zwiększyć swoje umiejętności językowe!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

Co najszybciej poprawi Twój angielski? Konwersacja!

W procesie nauki języka angielskiego, zarówno wśród uczniów, jak i dorosłych decydujących się na opanowanie tego języka, często podkreśla się jedno wyzwanie – opanowanie płynnej konwersacji. Wiele zapytań w wyszukiwarce Google, takich jak "lekcje mówienia po...

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nauka angielskiego jako postanowienie noworoczne – jak go dotrzymać?

Nowy Rok zazwyczaj wiąże się z tworzeniem listy postanowień.Wielu z nas obiecuje sobie, że w nadchodzącym roku będą bogatsi, szczuplejsi, a może nawet rzucą palenie, ale zazwyczaj te plany szybko tracą na znaczeniu.Lista noworocznych postanowień, zapomniana po kilku...