Jaki powinien być dobry nauczyciel?

Zaciekawienie uczniów i pozyskanie ich sympatii to nie lada wyzwanie i jedna z bolączek osób pracujących w dziedzinie edukacji. Jakie cechy charakteru ułatwiają to zadanie?

w3

1. Cierpliwość
To podstawa, bez której ciężko byłoby pracować w tym zawodzie. Cierpliwy nauczyciel potrafi spojrzeć na wydarzenia bez emocji. Nie zraża sie też niepowodzeniami i potrafi wrocić do spraw i osób, które ktoś inny mógłby uznać za przegrane.

2. Opanowanie
Nauczyciel nie wiedziony gniewem ani wybuchami złości może zdziałać więcej niż ten, który nad tymi uczuciami zapanować nie potrafi. Podchodzenie ze spokojem do osób i wydarzeń sprawia, że łatwiej jest znaleźć wyjście nawet z najtrudniejszych sytuacji.

3. Sprawiedliwość
Faworyzowanie czy negatywne nastawienie, do uczniów których darzy się mniejszą sympatią, nie jest ani profesjonalne, ani moralne. Zwłaszcza w takim zawodzie jak nauczyciel, należy odnajdywać w sobie pokłady mądrości i sumienia, które pozwolą na sprawiedliwe rozstrzyganie sporów i zaradzanie problemom.

4. Pasja
Każdy z nas w swoim życiu trafił chociaż raz na nauczyciela z pasją, który sprawiał wrażenie, że całe jego życie to ta właśnie praca i jego uczniowie. Takim osobom o wiele łatwiej zarazić swoich uczniów entuzjazmem i ciekawością, która motywuje do nauki.

5. Wiedza
Nie da się prawidłowo nauczać uczniów, jeśli samemu ma się braki w materiale. Oczywiście, wiadomą rzeczą jest, iż nikt nie wie wszystkiego, nawet w dziedzinie, której poświęca lilkanaście nas swojego życia. Jednak równie oczywiste jest to, że największym zaufaniem uczniowie obdarzają nauczycieli, od których mogą czerpać nawięcej wiadomości.


Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Z pewnością większość z nas, którzy uczą się lub planują naukę języka angielskiego, szuka skutecznych metod, które przyspieszą ten proces i uczynią go bardziej efektywnym. Jednym z rozwiązań, które może okazać się niezwykle pomocne, są fiszki do nauki angielskiego....

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Niechęć do nauki – gdzie szukać przyczyn? Niechęć dzieci do nauki może mieć różne przyczyny, które warto szukać w celu zrozumienia i znalezienia odpowiednich rozwiązań. Przyczyny mogą tkwić w braku motywacji, niewłaściwych metodach nauczania, nadmiernym stresie,...

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Okres wakacyjny stanowi okazję dla uczniów do regeneracji sił i odzyskania równowagi po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy całkowite odcięcie się od nauki przez dwa miesiące ma korzystny wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie...

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a posiadanie certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności w tym języku może być niezwykle wartościowe. Jednak na rynku istnieje wiele różnych certyfikatów z...