Idiomy – czym są oraz w jakich okolicznościach się ich używa?

Podobnie jak w języku polskim, w angielskim idiomy są popularną częścią wypowiedzi zarówno w formie pisanej jak i mówionej. Jednak co ważne, są to zwroty i wyrażenia charakterystyczne dla każdego języka. Niekiedy uda nam się znaleźć ich odpowiednik, ale w większości przypadków dosłowne tłumaczenie całkowicie pozbawi zdanie sensu.


Posługując się ojczystym językiem, często używamy idiomów nieświadomie. Zobrazujmy to sobie na przykładzie. Opowiadasz przyjacielowi, że w sobotę mieliście w planach rodzinny spacer, który nie doszedł do skutku ze względu na pogodę. W luźnej i swobodnej rozmowie powiesz: „Chcieliśmy iść na spacer, ale zostaliśmy w domu, bo lało jak z cebra”, zamiast „Chcieliśmy iść na spacer, ale zostaliśmy w domu, ze względu na mocne opady deszczu.”.


Dokładnie tak samo funkcjonują idiomy w języku angielskim. Natkniesz się na nie dosłownie wszędzie: podczas rozmowy ze znajomymi, oglądając popularny serial czy w służbowej korespondencji mailowej. Są one naturalną częścią codziennych wypowiedzi.

Popularne idiomy w języku angielskim

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki

Lista idiomów używanych w angielskim jest bardzo długa. My skupimy się na tych popularniejszych, które pozwolą Ci wzbogacić słownictwo, ale też lepiej zrozumieć osoby, które biegle posługują się tym językiem.


Piece of cake – w dosłownym tłumaczeniu to kawałek ciasta, jednak aby nie utracić sensu wypowiedzi, przetłumaczymy ten idiom jako bułka z masłem, czyli coś banalnego, prostą czynność.


Kill two birds with one stone – to nasz odpowiednik powiedzenia upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Użyjemy go, w momencie gdy chcemy podkreślić, że udało nam się załatwić dwie sprawy jednocześnie.


Once in a blue moon – czyli raz na ruski rok. Idiom nawiązuje do pełni księżyca, która najczęściej występuje tylko raz w miesiącu, czyli zjawiska które zdarza się rzadko.


When pigs fly – kiedy świnie zaczną latać, powiemy o sytuacji, która prawdopodobnie nigdy się nie zdarzy. Osoba, która używa tego idiomu, podkreśla, że nie wierzy, że dana czynność się uda czy dojdzie do skutku.


By the skin of one’s teeth – to popularne określenie, oznaczające ledwie, o mały włos.


The show must go on – przetłumaczymy dosłownie jako: przedstawienie musi trwać. Idiom, który zapewne kojarzy się z jedną popularniejszych piosenek zespołu Queen. Często jest używany w okolicznościach biznesowych, gdy mówimy o tym, że cały proces musi iść dalej, niezależnie od okoliczności i pojawiających się ewentualnych przeszkód.


To feel under the weather – geneza jego powstania jest dość prosta, powiedzenie wywodzi się z branży marynarskiej. Gdy ktoś czuł się gorzej, schodził pod pokład, aby odpocząć. Obecnie używany jest już na co dzień podkreślając, że ktoś aktualnie jest chory.


Houston, we have a problem – zapewne kojarzycie ten cytat z filmu „Apollo 13”. Wszedł na co dzień do kultury języka i jest używany, gdy nagle pojawia się duży i znaczący problem.


Let sleeping dogs lie. – w języku polskim możemy porównać do powiedzenia nie wywołuj wilka z lasu, czyli nie zapeszaj.


Bite the bullet – tłumaczymy jako zacisnąć zęby. Możemy go użyć kiedy sytuacja zmusza nas do skończenia jakiejś czynność mimo bardzo niekomfortowych warunków pracy, z którymi nie czujemy się dobrze.


Lista idiomów używanych w języku angielskim jest wyjątkowo długa. Możemy je stosować zarówno w formalnych, jak i nieformalnych wypowiedziach. Chcesz poznać więcej popularnych zwrotów? Zapoznaj się z naszą ofertą kursów i poszerz swoje umiejętności.

W Lemonie nauka angielskiego zaowocuje sukcesem!

Chcesz wiedzieć więcej? Obserwuj nas na Instagramie!

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Post Type Selectors

Ostatnie komentarze

ZOBACZ TAKŻE

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego z fiszek?

Z pewnością większość z nas, którzy uczą się lub planują naukę języka angielskiego, szuka skutecznych metod, które przyspieszą ten proces i uczynią go bardziej efektywnym. Jednym z rozwiązań, które może okazać się niezwykle pomocne, są fiszki do nauki angielskiego....

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce się uczyć?

Niechęć do nauki – gdzie szukać przyczyn? Niechęć dzieci do nauki może mieć różne przyczyny, które warto szukać w celu zrozumienia i znalezienia odpowiednich rozwiązań. Przyczyny mogą tkwić w braku motywacji, niewłaściwych metodach nauczania, nadmiernym stresie,...

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy Lemon?

Okres wakacyjny stanowi okazję dla uczniów do regeneracji sił i odzyskania równowagi po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy całkowite odcięcie się od nauki przez dwa miesiące ma korzystny wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie...

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Certyfikat z języka angielskiego – Który warto wybrać?

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a posiadanie certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności w tym języku może być niezwykle wartościowe. Jednak na rynku istnieje wiele różnych certyfikatów z...